Robert E Lee 1946 Commencement


 

       Program



                         MR. J. W. GILBERT, Principal


                              MR. ROBERT W. LOCKETT, Assistant Principal


                               MRS. MARGUERITE P. CULP, Dean


                                     PLATFORM GUESTS 

            Trustees and Members of the Board of Public 

             Instruction

                               Lee Faculty Department Heads

                 Presidents of Parent-Teacher Association and

                 Dads' Club



Overture

Processional-Pomp and Circumstance                        Elgar

Invocation                                                           Rev. Ralph B.Huston

Introductions                                                          Mr. J. W. Gilbert

Address                                                                  Mr. Olin E. Watts

Music                                                                   Selected

Presentation of Diplomas                                          Mr. W. Daniel Boyd


Superintendent of Public Instruction


Benediction                                                 Rev. Ralph B. Huston

Recessional Huldigungs  march     Grieg                                                                


The Audience is requested to remain seated throughout the exercise until after the Recessional and refrain from applause until the last diploma is presented

 

                                                                                                                SENIOR CLASS OFFICERS



PRESIDENT                                                           GARY STANTON JOHNSON

VICE PRESIDENT                                                  GEORGE CHESTER BEDELL

SECRETARY                                                 BETTY LU LANIER

TREASURER                                                          JOHN ELMER HAZARD

CHAPLIN                                                                BEVERLY ANN TREISBACK

SPONSOR                                                        MR. L.C. HARWELL


                              SERVICE DIPLOMAS



Richard Allen Thomas                  Sam GIlberstad                                        Douglas Parkes

Louis Bergman                          Morgan S Greek                                        Craig Phifer

Cone Lee Boatwright                  Fred E Johns                                                Robert Laverne Reynolds

John Richard Christofili                  Morgan Jones                                          Charles Sikes

John Wesley Dickerson                  James Warren Knoche                                Samuel Smith

Donald Ray Dickson                  Ernest Sylvester Maloy                                Jack Vann

Henry Hartidge Elarbee, Jr.          David Boyd Mangham                                Carl Williams

Charles Evans                                  Marshall Alston Martin,Jr.                        Robert Weeks

                                                     Don Jess Newsom


                              COLLEGE PREPARATORY COURSE

                                                  Girls


Sarah Blanche Adcock     Jacqueline Frost                 Saville McFarland Morris

Joyce Arden                     Carolyn Godwin                 Bettye Myrick

Jane Middleton Atkinson     Patricia Haldeman               Betty Newsom

Jean Upchurch Augur     Mary Francis Hamilton Mildred Nicholson

Mary Elizabeth Bagby     Helen Hardaker                 Elizabeth Noel

Shirley Bebe Baker             Virginia Haynes                 Marvin Ann Pace

Susan Frances Baker     Carolyn Cresap Hays         Frances Pelton Parker

Beverly Anne Bartlett     Emily Ananda Helseth     Margaret I. Parker

Laurel Patricia Baxter     Gladys Adelia Houser         Mary Alice Perkins

Barbara Ann Boling             Betty Jean Hudnall         Frances Clarice Polak

Devota Ruth Bradford     Jean Hull                         Margaret Ann Pooley

Betty Jean Bragaw             Bebe Catherine Jordan Frances Luella Riggs

Roberta Jean Bryan     Beverly Claire Kissling        Katherine Everitt Ritter

Miriam Tobe Bucholtz     Virginia Knapp                 Betty Edith Rocher

Dorothy Ernestine Burch     Alynne Kunsberg                 Vivian Joyce Rosenthal

Grace Allyne Burns             Betty Lu Lanier                 Marcia Sabel

Nancy Elizabeth Bush     Kathleen A. Lester         Pollyann Scattergood

Margaret Cauthorn             Anne Calhoun Lomax         Betty Grace Schneider

Cynthia Aletha Chancey     Helen Gray Lucas         Marie Sophie Schumann

Marjorie Emma Clarson     Peggy Louise Lylerly         Minna Halle Seitner

Mary Lee Coleman             Mary Gaston Marshall         Sarah Marion Simkins

Betty Lee Conway             Lois Patricia Mathis         Anne Bennington Smith

Merle Copeland             Betty Jean McCormick Jane Spratt

Grace Warren Dalton     Thelma McCormick         Rose Corinne Stanger

Paulina Jane Davis             Winifred McEachern         Betty Lou Strickland

Margaret Dobarganes         Martha Jean McGahee Elizabeth Ann Struth

Marjorie Hagood Drake     Adeline McKinney         Dorothy Anne Surrency

Ruthann Dupree             Patricia Belle Melton         Sarah Verdery Taylor

Norma Edmundson             Mary Metcalf                 Barbara Inez Thompson

Patricia Anne Edwards     Robie Lee Milan                 Beverly Ann Treisback

Louise Barnwell Elliott     Claire Janet Millar         June Anita Vance

Jessie Virginia Estes     Bernice Brownie Miller         Jane Adams Walton

Margaret Mercer Foote     Carolyn Frances Miller Erin Gertrude Wilcox

Lynette Emily Forrester     Anne Clayton Mills         Catherine Lee Wise

Jeanne Fort                     Patricia Ann Moon         Sarah Jeanne Wright

Eleanor Penn Foshee

 

                                             HONOR STUDENTS


                         BEVERLY CLAIRE KISSLING, VALEDICTORIAN

                         ROBIE LEE MILAM,   SALUTATORIAN


Henry Eugene Armstrong     Sheldon Gendzier     Janet Claire Millar

Susan Frances Baker             Emily Ananda Helseth     Thomas Oliver Morgan

George Chester Bedell             Jean Hull                     Saville McFarland Morris

Devota Ruth Bradford             Robert Joel                     Marilyn Joy Stevens

Louise Laura Brown             Gary Stanton Johnson    Barbara Inez Thompson

Miriam Tobe Bucholtz             Virginia Knapp             Jane Adams Walton

Ruth Ann Dupree                     Betty Lu Lanier             Robert Hartness Woodruff

Robert Charles Gaulding            Betty Jean McCormick    Erin Gertrude Wilcox




                               COLLEGE PREPARATORY COURSE

                                                    Boys


Henry Eugene Armstrong     Robert Charles Gaulding     John O"Connell

William Arthur Battle, Jr.             Sheldon Gendizier             Richard Ervin Pennington

Eli Becker                             Charles Winter Giddings     John Marion Perritt

George Chester Bedell             John Elmer Hazard             Paul Christopher Phillips, Jr.

Noah Clayton Bell , Jr.             Jack Warren Hoffman             Sol Herbert Proctor

Charles Stanley Boote , Jr.     Robert Lee Honeycutt             Russell Paul Redman

Albert Ernest Booth                     James William Hopper, Jr.     Aaron Hood Roberts

Robert Henry Bossen             William Hutchinson             Charles Rosenberger

Harold Lewis Bryan                     Robert Joel                             William Robert Royal Jr.

Daniel DeWitt Burns             Gerald Johnson                     Curtis Oscar Seawright

Edward Burroughs                     Gary Stanton Johnson             Armond Wesley Sikes

Richard Burroughs Jr.             James Knox Kerr, Jr.              Beckwith D Smith

Richard Carney Cassidy             James Henry Knowles             James Wadsworth Spratt, II

Gerald Edward Clarke             Robert Earl Lane Jr             James Ernest Tyler, Jr.

Walter Byron Colley                     Gabriel Lowe,Jr.                     George Emmett Ultsey, Jr.

James Alexander Colvin             James Bessent Mahoney     Thomas Robert Watkins

James Rutland Crook, Jr.     Neil Morris McEachern     Phillip Augustus Webb

Harlan H. Davalt                     Robert Franklin McGuffin     Robert Arthur Webb

Leo Edward Davis                     William McInarney             John Joseph Weyer III

William Clayton Davis             William Dunham Miller             Joseph Lindsay Wilkinson

Lyman Ambrose Dingman     Roark Montgomery Jr             Leland Dave Wilson

Roger Cook Drohan             Thomas Oliver Morgan     Tullis Joseph Woodham

Edward Duncan Jr                     Victor Nash Nasrallah             Robert Hartness Woodruff

Archie Lee Eason                     Robert Lee Neal                     Hamilton Wright

Robert Garcia                             Harry Newman, Jr.             William Claudius Wyatt

Douglas Stuart Gatlin             William O"Brien, Jr.



                                  GENERAL COURSE

                                        Girls

Jane Wilson Abrams     June Rankin Hunter         Elizabeth Slade Reed

Erroll Baacke                     Eleanor Anne James         Eleanor Reynolds

Barbara Ann Brantley     Annie Mildred Lane         Patsy Lucille Ross

Ellen Mary Brown             Patricia Griffin Lannom Shirley Ann Shave

Jeanne Evelyn Bryant     Virginia Gertrude Lee         Alice Patricia Somers

Mary Irene Cundy             Ruth Mann                         Patricia Jo Wallace

Mary Elizabeth Davey     Kathryn Teresa                 Ruth Remelle Williams

Betty Anne Davis             Grace Ethel Mosely         Louise Bradford Williamson

Edna Rowena Hudson     Selma Paterson

Pearlie Mae Hudson     Anna Petroutsa

 

                                     GENERAL  COURSE

                                              Boys


James A Adkisson                     Samuel Goodfarb         Ernest Allen Prescott

Ralph Richard Thomas Belloit    James Richard Johnson Robert Jacky Starling

Marvin Berdit          William Thomas Lumpkin ThomasEdward Wight

Wah Jim Eng                            Thomas Bryant Millican Omer Hutson Winn



                                  COMMERCIAL COURSE

                                         Girls


Agnes Alfreda Allinder             Myrtle Dolores Dana         Madelean Louise Pedroni

Elizabeth Barket                     Betty Sue Dizor                 Shirley Virginia Peters

Virginia Arlene Booth             Linda LaVerne Drawdy Julia Iris Pomeroy

Rosemary Gloria Brandebery     Rosemary Harris                 Vera Louise Rogers

Laura Louise Brown             Allie Marie Hartley         Deloris Elizabeth Seaver

Irene Brownhill Foy                     Jean Hilton                         Rui Estelline Steger

Carolyn Joan Buford            Clariece Jewell Koon         Marilyn Joy Stevens

Anne Carroll                            Wilmarie Koon                     Laura Jane Trammell

Betty Marilyn Carson                 Ruth Cay Little                     Anna Louise Tribble

Mary Lois Carter                    Louise Mildred Luttrell        Gloria Ann Wewer

Myrtle Marie Champion            Helen Florine Macllwaine    Rheba Jeanette White

Emma Elizabeth Collins            Dorothy Marie McConnell Betty Lou Williams

Mary Elizabeth Collins            Mary Dorothy Myers         Betty Jean Wynn

Susan Missouri Crews


                                   COMMERCIAL COARSE

                                         Boys


William Lamar Coleman             Albert Mackoul                 Virgil Clyde Pacetti  

 

SENIOR FELLOWS' CLUB OFFICERS

President                            Winter Giddings

Vice-President                    Lee Neal

Secretary                            Bill O'Brien

Treasurer                            Beckwith Smith

Sergeant-at-Arms               Gerald Johnson

Chaplain                             Phil Webb

Sponsor               Mr. Robert W. Lockert

    SENIOR GIRLS' CLUB OFFICERS


President                    Helen Mac llwaine

Vice-President   Virginia Haynes

Secretary                   Susan Baker

Treasurer                    Bettye Myrick

Sergeant-at-Arms   Jean Hull

Chaplain                   Beverly Kissling

Sponsor                   Mrs. Cardelle Brower


SENIOR CLASS CALENDAR OF EVENTS


May 18 Senior Girls' Luncheon

May 19 Baccalaureate Service, 

                                        Riverside Presbyterian Church

May 21                            Class Night

May 24                            Commencement

May 24                           Junior-Senior Prom

    USHERS 

Junior Girls' Club Officers


Marjorie Gray       Sally Ann Winegeart   Edna Argo

Ann Baker      Faye Patterson           Sally Butz

Roberta Williams   Anne Grunthal            Gertrude Chitty     

Jeanne Ross     Sally Schaeffler           Carolyn Coleman



Comments