Classes of 1956

                                   Juniors
Ted Quantz, Robb Degnon, John Thorton, Frank  Alderman, Sam Alderman, William Algee, Bill Bailey



Haywood Ball, Gary Bickel, Johnny Blount, Tommy Boardman, Fred Botts, Ken Bourguignon
Karl Burkholder, Blas Casares, Richard Conant, George Coulter, Conrad Cowart,
Hugh Davenport, Ernest Del Rio, Julian Fant, Peter Finch, Jack Geiger
John Goodwin, Frank Griffin, Roy Hall, Don Hendrick, Jim Honey, John Jackson,Jackie Jobe
Walter Johnston, Ray Landis, Ronnie Langley, Alberto Larrea, George Lawrence
Charles Mabry, Ian MacPherson, Ed Mann, Thomas A. Moore
Thomas I. Moore, John Morse, Tony Newton, Bob Philbin, Lance Ringhaver, Jose Salame,
Charles Sanders, Roy Schnauss, Frank Seghers, Frank Slaughter, Greg Smith, Gary Toulson
Joe Vigal, Homer Welch, John Wilson, Sandy Young

                                        Sophomores

First row (left to right):

Baber; Conway, Breen: Rosborough; Buchanan; Gilliland: Breckenridge; Brooke: Degnon, K.; Dunlap.

Second row:

Graddy; McCallum; Cox; Hall. E.; Dorko: Langlois; Treadwell; Muckerman: Navarro: Watty.

Third row:

Neal; Tygart; Eastman; Henley: Carroll; Camp: Wise: Vestal: Peterson.

Fourth row:

Jahelka; Gish; Sample; Loughridge; Mayberry; Conly; Wilson; Marsh; Bable: Ortiz.

Fifth row:

Brown: Taylor: Groves: Shecter; Orr; Arnold: Davis. A. P.; Turrull; Godoy; Hollenstcincr; Roberts.


                                         Freshmen

First row (left to right):

Yates. W. A.: Perry. S. W.; Pope. G. L; Haynes. H.; McMillan. J. K.; McDaniel. J. W.; Graver. R. L; Sales. D:Dibert, C. A.

Second row:

Solomon. C Watchtel; Baker, A.; Smathers. J. T.; Isaacs. J. M.: Hoover, H. B.: Fernandez. E.; Santoni. H; McDonald. J. M.

Third row:

Stoddard: Ladd. H. M.; Mahaffey; Bulkley. H. L.; Goodman. C. R.: Arrington. E. D.; Duke. T. A.; Kirkpatrick. A.; Nimnicht. B.

Fourth row:

English. L T.; Paterson. G. R.: Smith. J. T.: Cozzens. R. M.: Rohinson. E. D.; Thornton. W. \V.: Iglehart, S.:Wren, R. L.

Fifth row:

McCullagh. J. M.: Kloeppel. R.:    Ures. F. T.: Beddell. G.: Volberg. F. L.; McGiffin. J. G. Dean. S. F.; Lull. G. F.; Peet. D.: Chepnick. A.

                                                             Eighth Grade

First row (left to right) :

Burrows; Ewing; Bolles; Thames; Keyes; Smith, J. A.; Mosely; Smith, K.; Cummer.

Second row:

Middleton; Cavert; Auchter; Solomon; Slaughter, G.; Simpson; Holley; Foerster.

Third row:

Barker; Horn; Davis; Bransford; Ward; Bain; Shead; Wise.

Fourth row:

Kemp; Lloyd; Hinchcliffe; Botts, G.; Waugh; Knight; Grover, R. A.; Baumgardner.

Fifth row:

Offutt; Thomas, J.; Thomas; Hegglund; O'Brien; Caddell; Sadler; Paul; Craig.


                                                     6th and 7th Grades


First row (left to right): Herron, D.; Decker; Dietz; Martin, G.; Gillaspie; Travis; Phillips; Arehart; 

Boone; Mrs. Ball.

Second row: Wild; Coker; Weymer; Kutzer; Fagan; McKinny; Black; Talbert; Capt. Sowash. 

Third row: Shad; Bolch, C; Green, A.; Fort; Kamiewitz; Shine; Munds; Seale; Capps; Mrs. Toole. 

Fourth row: Martin, W. Case; Barnett; Aycock; Nieburger; Blackwell; deMontmollin, J.; Pemberton; 

Lt. Dyess. 

Fifth row: Crocker; Swanson; Crump; Nimnicht; Johns; Hazlewood; Gillingham; Charlton.

Comments